
Du är vad du äter!
Annons/Reklam för Sverigesmatkassar.se
Jag har suttit i karantän ända sen 28 oktober då min son smittades och testades positivt för Covid-19. Jag har klarat mig från att inte bli smittad konstigt nog, men ändå behövt vara i karantän. Idag är andra dagen min son är symtomfri och jag siktar på att han ska vara åter på skolan senast onsdag denna vecka om han är fortsatt symtomfri. Då har det gått 14 dagar totalt som vi har varit i karantän.
Redan innan pandemin slog till har jag handlat min mat online med hemleverans och det är något jag tänker fortsätt att göra. Det kräver en viss planering och jag brukar göra lite större inköp så att jag har fyllt upp kyl, frys och skafferi rejält. Behöver jag köpa till något så får det bli via min lokala handlare runt hörnet. Men just nu har det varit svårt på grund av denna karantän.
Jag föredrar sen länge att handla mat hem online och det är inte enbart på grund av att det nu pågår en pandemi. Men det finns många fördelar med att handla online och det är att slippa trängsel, ta sig till affären och bära tungt samt att jag spar tid.
Beroende på vart du bor i Sverige kan du behöva en guide och en bra jämförelsetjänst som guidar dig rätt efter just dina egna behov och önskemål. Att sen handla handla matkassar online kan dessutom vara ekonomiskt fördelaktigt. Har du testat det än? Om inte gör det!
Min son brukar få vara med och bestämma när vi ska göra våra inköp. Det blir roligare så tycker jag och också viktigt för barn att lära sig om kost tidigt. Vad vi ska äta är något vi bestämmer tillsammans även om vi inte alltid äter samma måltid. Jag utesluter gluten helt medan min son inte gör det. Vi har gått igenom kostcirkeln och jag har förklarat den noga för honom. Min son dricker mjölk och jag dricker ingen mjölk alls. Jag dricker däremot havremjölk.
Sen en månad tillbaka går jag hos en kostrådgivare och jag stämmer av med henne 2 gånger i månaden. Jag fyller i allt i en app det jag äter och dricker och har därför stenkoll på alla mina intag. Jag fyller även in de vitaminer och mineraler jag tar varje dag, hur jag sover och så vidare. Jag har heller ej druckit på snart en månad. Även om jag är väldigt sparsam med intag av just alkohol normalt sätt, är det skönt att detoxa kroppen helt från gifter. Mer mina besök hos min kostrådgivare i ett senare inlägg.
Idag är det dags för mig att lägga en order som ska räcka en tid framåt så nu ska jag klicka min in på sidan och beställa det vi behöver.